Cree Inc. CXA2540-0000-000N0HW250H
CXA2540-0000-000N0HW250H picture photo
Mfg. Part Number
CXA2540-0000-000N0HW250H
Brief Description
LED HB XLAMP CXA2540
Datasheet Download
CXA2540-0000-000N0HW250H.pdf
Availability of CXA2540-0000-000N0HW250H
QUANTITY
CXA2540-0000-000N0HW250H Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA2540-0000-000N0HW250H
Internal Part NumberEIS-CXA2540-0000-000N0HW250H
SeriesXLamp® CXA2540
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test5043 lm (4860 lm ~ 5225 lm)
Current - Test1.1A
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)37V
Lumens/Watt @ Current - Test124 lm/W
Current - Max2.1A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension23.85mm L x 23.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)19.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA2540-0000-000N0HW250H
Related LinksCXA2540-0000, CXA2540-0000-000N0HW250H Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA2540-0000-000N0HW250H Details Description
Related parts for CXA2540-0000-000N0HW250H
CONN CONT BRUSH LT/HD 14-20 AWG datasheet.pdf
SWITCH LEVR SPDT 10A .187QC 250V datasheet.pdf
CONV DC-DC 5.0/1.8V 48VIN HORZ datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 250NS 28TSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
LED CBI 5MM YLW DIFF 20A RP datasheet.pdf
CONN FORK NON-INSL 12-10AWG 50PC datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf