Cree Inc. CXA3590-0000-000N00BD35H
CXA3590-0000-000N00BD35H picture photo
Mfg. Part Number
CXA3590-0000-000N00BD35H
Brief Description
XLAMP CXA LED WHITE
Datasheet Download
CXA3590-0000-000N00BD35H.pdf
Availability of CXA3590-0000-000N00BD35H
QUANTITY
CXA3590-0000-000N00BD35H Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA3590-0000-000N00BD35H
Internal Part NumberEIS-CXA3590-0000-000N00BD35H
Featured ProductCXA LED Array – Cree
Standard Package50
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesXLamp® CXA3590
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test10500 lm (10000 lm ~ 11000 lm)
Current - Test2.4A
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test122 lm/W
Current - Max3.6A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension34.85mm L x 34.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)30.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA3590-0000-000N00BD35H
Related LinksCXA3590-0000, CXA3590-0000-000N00BD35H Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA3590-0000-000N00BD35H Details Description
Related parts for CXA3590-0000-000N00BD35H
OSC XO 53.125MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 18 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HDM BP STACKING MODULE DEW OPT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf