Cree Inc. CXB1507-0000-000F0UG240G
CXB1507-0000-000F0UG240G picture photo
Mfg. Part Number
CXB1507-0000-000F0UG240G
Brief Description
LED COB CXB1507 4000K WHT SMD
Datasheet Download
CXB1507-0000-000F0UG240G.pdf
Availability of CXB1507-0000-000F0UG240G
QUANTITY
CXB1507-0000-000F0UG240G Order Process
Ship out your order
Specifications of CXB1507-0000-000F0UG240G
Internal Part NumberEIS-CXB1507-0000-000F0UG240G
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test810 lm (780 lm ~ 840 lm)
Current - Test400mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)18V
Lumens/Watt @ Current - Test113 lm/W
Current - Max750mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXB1507-0000-000F0UG240G
Related LinksCXB1507-0000, CXB1507-0000-000F0UG240G Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXB1507-0000-000F0UG240G Details Description
Related parts for CXB1507-0000-000F0UG240G
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 2MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.5W CLASS D 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
TOOL DF6A ACCESSORY datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf