Cree Inc. CXB1507-0000-000F0UG450G
CXB1507-0000-000F0UG450G picture photo
Mfg. Part Number
CXB1507-0000-000F0UG450G
Brief Description
LED COB CXB1507 5000K WHT SMD
Datasheet Download
CXB1507-0000-000F0UG450G.pdf
Availability of CXB1507-0000-000F0UG450G
QUANTITY
CXB1507-0000-000F0UG450G Order Process
Ship out your order
Specifications of CXB1507-0000-000F0UG450G
Internal Part NumberEIS-CXB1507-0000-000F0UG450G
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test870 lm (840 lm ~ 900 lm)
Current - Test400mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)18V
Lumens/Watt @ Current - Test121 lm/W
Current - Max750mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXB1507-0000-000F0UG450G
Related LinksCXB1507-0000, CXB1507-0000-000F0UG450G Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXB1507-0000-000F0UG450G Details Description
Related parts for CXB1507-0000-000F0UG450G
CONN HEADER .100 DUAL R/A 4POS datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 2CH GEN PURP 8SO datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO247AC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 16A TO220AC datasheet.pdf