Cree Inc. CXB3050-0000-000N0UY250G
CXB3050-0000-000N0UY250G picture photo
Mfg. Part Number
CXB3050-0000-000N0UY250G
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED COB CXB3050 5000K WHT SMD
Datasheet Download
CXB3050-0000-000N0UY250G.pdf
Availability of CXB3050-0000-000N0UY250G
QUANTITY
CXB3050-0000-000N0UY250G Order Process
Ship out your order
Specifications of CXB3050-0000-000N0UY250G
Internal Part NumberEIS-CXB3050-0000-000N0UY250G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesXlamp® CXB3050
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test6670 lm (6430 lm ~ 6910 lm)
Current - Test1.4A
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test132 lm/W
Current - Max2.5A
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension27.35mm L x 27.35mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)23.00mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXB3050-0000-000N0UY250G
Related LinksCXB3050-0000, CXB3050-0000-000N0UY250G Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXB3050-0000-000N0UY250G Details Description
Related parts for CXB3050-0000-000N0UY250G
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM ROUND BXRA RS datasheet.pdf
RES 250 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf