Switchcraft Inc. CXC3106A14S2P
CXC3106A14S2P picture photo
Mfg. Part Number
CXC3106A14S2P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN
Datasheet Download
CXC3106A14S2P.pdf
Availability of CXC3106A14S2P
QUANTITY
CXC3106A14S2P Order Process
Ship out your order
Specifications of CXC3106A14S2P
Internal Part NumberEIS-CXC3106A14S2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-E-QUAL®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXC3106A14S2P
Related LinksCXC310, CXC3106A14S2P Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
CXC3106A14S2P Details Description
Related parts for CXC3106A14S2P
TWIST-LOK 1.55" datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB datasheet.pdf
2P MTEI RCPT HSG ASY 24 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 2000' datasheet.pdf
GPIO EXPANDER EVAL BOARD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
BOX ABS/PC 14.59"L X 10.64"W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf