Luminus Devices Inc. CXM-11-35-90-36-AA00-F2-2
CXM-11-35-90-36-AA00-F2-2 picture photo
Mfg. Part Number
CXM-11-35-90-36-AA00-F2-2
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED COB WHT
Datasheet Download
CXM-11-35-90-36-AA00-F2-2.pdf
Availability of CXM-11-35-90-36-AA00-F2-2
QUANTITY
CXM-11-35-90-36-AA00-F2-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CXM-11-35-90-36-AA00-F2-2
Internal Part NumberEIS-CXM-11-35-90-36-AA00-F2-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package275
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesCXM-11
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test1150 lm (Typ)
Current - Test320mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test103 lm/W
Current - Max640mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension18.50mm L x 15.00mm W
Height1.37mm
Light Emitting Surface (LES)10.80mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXM-11-35-90-36-AA00-F2-2
Related LinksCXM-11-35-90, CXM-11-35-90-36-AA00-F2-2 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CXM-11-35-90-36-AA00-F2-2 Details Description
Related parts for CXM-11-35-90-36-AA00-F2-2
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR 20 OHM 300V SMT PTC datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 10K OHM 16DRT datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
IC REG LDO -3.3V 1.5A 12MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR 500MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf