| Internal Part Number | EIS-CXM-27-30-90-36-AA00-F2-2 | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - COBs, Engines, Modules | |
| Series | CXM-27 | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Chip On Board (COB) | |
| Color | White, Warm | |
| CCT (K) | 3000K 2-Step MacAdam Ellipse | |
| Wavelength | - | |
| Configuration | Square | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 6310 lm (6150 lm ~ 6470 lm) | |
| Current - Test | 1.8A | |
| Temperature - Test | 85°C | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 35V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 100 lm/W | |
| Current - Max | 2.7A | |
| CRI (Color Rendering Index) | 90 | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Features | - | |
| Size / Dimension | 31.50mm L x 31.50mm W | |
| Height | 1.37mm | |
| Light Emitting Surface (LES) | 26.50mm Diameter | |
| Lens Type | Flat | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | CXM-27-30-90-36-AA00-F2-2 | |
 | 1942125000 | FUSE CERAMIC 12.5A 250VAC 5X20MM | datasheet.pdf | |