Luminus Devices Inc. CXM-6-30-90-36-AA00-F1-3
CXM-6-30-90-36-AA00-F1-3 picture photo
Mfg. Part Number
CXM-6-30-90-36-AA00-F1-3
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED COB WHT 6.3MM 3000K 90CRI
Datasheet Download
CXM-6-30-90-36-AA00-F1-3.pdf
Availability of CXM-6-30-90-36-AA00-F1-3
QUANTITY
CXM-6-30-90-36-AA00-F1-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CXM-6-30-90-36-AA00-F1-3
Internal Part NumberEIS-CXM-6-30-90-36-AA00-F1-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package400
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesCXM-6
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test365 lm (355 lm ~ 375 lm)
Current - Test120mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test87 lm/W
Current - Max240mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension8.90mm L x 13.00mm W
Height1.37mm
Light Emitting Surface (LES)6.30mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXM-6-30-90-36-AA00-F1-3
Related LinksCXM-6-30-90-, CXM-6-30-90-36-AA00-F1-3 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CXM-6-30-90-36-AA00-F1-3 Details Description
Related parts for CXM-6-30-90-36-AA00-F1-3
CTRLR TEMP SSR 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 12.57MM datasheet.pdf
BLDC 24VDC 40W R=26 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf