Crystek Corporation CXOH20-BP-10.000
CXOH20-BP-10.000 picture photo
Mfg. Part Number
CXOH20-BP-10.000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 10.000MHZ HCMOS PC PIN
Datasheet Download
CXOH20-BP-10.000.pdf
Availability of CXOH20-BP-10.000
QUANTITY
CXOH20-BP-10.000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CXOH20-BP-10.000
Internal Part NumberEIS-CXOH20-BP-10.000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCXOH Certificate of Compliance
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCXOH20
PackagingCut Strip
TypeTCXO
Frequency10MHz
Function-
OutputHCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.787" L x 0.787" W (20.00mm x 20.00mm)
Height0.394" (10.00mm)
Package / Case6-DIP, 5 lead (Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXOH20-BP-10.000
Related LinksCXOH20-B, CXOH20-BP-10.000 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CXOH20-BP-10.000 Details Description
Related parts for CXOH20-BP-10.000
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-5 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM RING NYL 22-18AWG 5/16 datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf