Cypress Semiconductor CY14E116L-ZS25XI
CY14E116L-ZS25XI picture photo
Mfg. Part Number
CY14E116L-ZS25XI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC NVSRAM 16MBIT X8 25NS 44TSOP
Datasheet Download
CY14E116L-ZS25XI.pdf
Availability of CY14E116L-ZS25XI
QUANTITY
CY14E116L-ZS25XI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY14E116L-ZS25XI
Internal Part NumberEIS-CY14E116L-ZS25XI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package135
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size16M (2M x 8)
Speed25ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY14E116L-ZS25XI
Related LinksCY14E116, CY14E116L-ZS25XI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY14E116L-ZS25XI Details Description
Related parts for CY14E116L-ZS25XI
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 25NS 32QFP datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 10pF 120 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AS1340 DC-DC datasheet.pdf
IC CLOCK SSCG 1PLL 2CH 8TSSOP datasheet.pdf
RES 249 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIN-POWER E025MS-3 0C1-1 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.25W DO214AC datasheet.pdf