Cypress Semiconductor CY14E116L-ZS25XIT
CY14E116L-ZS25XIT picture photo
Mfg. Part Number
CY14E116L-ZS25XIT
Brief Description
IC NVSRAM 16MBIT X8 25NS 44TSOP
Datasheet Download
CY14E116L-ZS25XIT.pdf
Availability of CY14E116L-ZS25XIT
QUANTITY
CY14E116L-ZS25XIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY14E116L-ZS25XIT
Internal Part NumberEIS-CY14E116L-ZS25XIT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size16M (2M x 8)
Speed25ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY14E116L-ZS25XIT
Related LinksCY14E116, CY14E116L-ZS25XIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY14E116L-ZS25XIT Details Description
Related parts for CY14E116L-ZS25XIT
CONN HEADER 14POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
KNOB BLK/MATTE.75"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL STD DRV 8-SOIC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG BEI 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 8.25M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf