Cypress Semiconductor CY14E256L-SZ25XCT
CY14E256L-SZ25XCT picture photo
Mfg. Part Number
CY14E256L-SZ25XCT
Brief Description
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 32SOIC
Datasheet Download
CY14E256L-SZ25XCT.pdf
Availability of CY14E256L-SZ25XCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY14E256L-SZ25XCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY14E256L-SZ25XCT
Internal Part NumberEIS-CY14E256L-SZ25XCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
Video FileCypress Nonvolatile RAMs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size256K (32K x 8)
Speed25ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package32-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY14E256L-SZ25XCT
Related LinksCY14E256, CY14E256L-SZ25XCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY14E256L-SZ25XCT Details Description
Related parts for CY14E256L-SZ25XCT
CAP FILM 10UF 10% 180VAC QC TERM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC MUX/VIDEOAMP 4CH 50MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
COVER SILICON RUBBR FOR M18 PROX datasheet.pdf
DERFMEGA128-22A02 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.67V SC70-3 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
EXTENSION SPRING datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 320W datasheet.pdf