Cypress Semiconductor CY14V116G7-BZ30XI
CY14V116G7-BZ30XI picture photo
Mfg. Part Number
CY14V116G7-BZ30XI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC NVSRAM 16MB X16 30NS 165FBGA
Datasheet Download
CY14V116G7-BZ30XI.pdf
Availability of CY14V116G7-BZ30XI
QUANTITY
CY14V116G7-BZ30XI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY14V116G7-BZ30XI
Internal Part NumberEIS-CY14V116G7-BZ30XI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size16M (2M x 8 or 1M x 16)
Speed30ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY14V116G7-BZ30XI
Related LinksCY14V116, CY14V116G7-BZ30XI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY14V116G7-BZ30XI Details Description
Related parts for CY14V116G7-BZ30XI
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 162 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf