Cypress Semiconductor CY22E016L-SZ45XI
CY22E016L-SZ45XI picture photo
Mfg. Part Number
CY22E016L-SZ45XI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC NVSRAM 16KBIT 45NS 28SOIC
Datasheet Download
CY22E016L-SZ45XI.pdf
Availability of CY22E016L-SZ45XI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY22E016L-SZ45XI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY22E016L-SZ45XI
Internal Part NumberEIS-CY22E016L-SZ45XI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 09/Oct/2009
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size16K (2K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY22E016L-SZ45XI
Related LinksCY22E016, CY22E016L-SZ45XI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY22E016L-SZ45XI Details Description
Related parts for CY22E016L-SZ45XI
CAP ALUM 0.15UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 45DEG 7POS 3.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-223 datasheet.pdf
BOARD EVAL USB STUSB02E/ST72F63B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf