Cypress Semiconductor CY2DM1502ZXCT
CY2DM1502ZXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY2DM1502ZXCT
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Brief Description
IC CLK BUFFER 1:2 1.5GHZ 8TSSOP
Datasheet Download
CY2DM1502ZXCT.pdf
Availability of CY2DM1502ZXCT
QUANTITY
CY2DM1502ZXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY2DM1502ZXCT
Internal Part NumberEIS-CY2DM1502ZXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginCopper Wire Bonds/Transfer 14/Jun/2013
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFanout Buffer (Distribution)
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:2
Differential - Input:OutputYes/Yes
InputCML, LVPECL
OutputCML
Frequency - Max1.5GHz
Voltage - Supply2.375 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY2DM1502ZXCT
Related LinksCY2DM1, CY2DM1502ZXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY2DM1502ZXCT Details Description
Related parts for CY2DM1502ZXCT
RES 7.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf