| Internal Part Number | EIS-CY62146ELL-45ZSXIT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | New Tray and TR Materials 13/Dec/2013 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | MoBL® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | RAM | |
| Memory Type | SRAM - Asynchronous | |
| Memory Size | 4M (256K x 16) | |
| Speed | 45ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width) | |
| Supplier Device Package | 44-TSOP II | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | CY62146ELL-45ZSXIT | |
| Related Links | CY62146EL, CY62146ELL-45ZSXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor | |
 | 770046-1 | CONN CAP REAR 2POS UNIV-MNL II | datasheet.pdf | |