| Internal Part Number | EIS-CY62148ELL-45ZSXA | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Qualification of Polyimide Process 13/Dec/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 117 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | MoBL® | |
| Packaging | Tray | |
| Format - Memory | RAM | |
| Memory Type | SRAM - Asynchronous | |
| Memory Size | 4M (512K x 8) | |
| Speed | 45ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 32-SOIC (0.400", 10.16mm Width) | |