Cypress Semiconductor CY62148ELL-55SXI
CY62148ELL-55SXI picture photo
Mfg. Part Number
CY62148ELL-55SXI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4MBIT 55NS 32SOIC
Datasheet Download
CY62148ELL-55SXI.pdf
Availability of CY62148ELL-55SXI
QUANTITY
CY62148ELL-55SXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY62148ELL-55SXI
Internal Part NumberEIS-CY62148ELL-55SXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Palladium Wire Update 16/Dec/2014
PCN Assembly/OriginQualification of Polyimide Process 13/Dec/2013
Qualification Test/Finish Site 15/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesMoBL®
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (512K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-SOIC (0.445", 11.30mm Width)
Supplier Device Package32-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY62148ELL-55SXI
Related LinksCY62148E, CY62148ELL-55SXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY62148ELL-55SXI Details Description
Related parts for CY62148ELL-55SXI
HEX STANDOFF M3 NYLON 11/16" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 250MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
ROLL RUBBER DUAL LAYER LT BLUE datasheet.pdf
GUIDE FOR MINI MAC (24853-13) datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 6POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf