Cypress Semiconductor CY62167EV30LL-45ZXAT
CY62167EV30LL-45ZXAT picture photo
Mfg. Part Number
CY62167EV30LL-45ZXAT
Brief Description
IC SRAM 16MBIT 45NS 48TSOP
Datasheet Download
CY62167EV30LL-45ZXAT.pdf
Availability of CY62167EV30LL-45ZXAT
QUANTITY
CY62167EV30LL-45ZXAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY62167EV30LL-45ZXAT
Internal Part NumberEIS-CY62167EV30LL-45ZXAT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Polyimide Process 13/Dec/2013
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Qualification Carrier Tape Supplier 02/Jun/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package1,000
SeriesMoBL®
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16M (2M x 8, 1M x 16)
Speed45ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package48-TSOP I
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY62167EV30LL-45ZXAT
Related LinksCY62167EV3, CY62167EV30LL-45ZXAT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY62167EV30LL-45ZXAT Details Description
Related parts for CY62167EV30LL-45ZXAT
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
VARISTOR 108V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
QSFP-CX4 DDR 4CH PLENUM OM2 60M datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 301MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 30POS datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf