| Internal Part Number | EIS-CY62167G-45ZXI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 96 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | MoBL® | |
| Packaging | Tray | |
| Format - Memory | RAM | |
| Memory Type | SRAM - Asynchronous | |
| Memory Size | 16M (2M x 8, 1M x 16) | |
| Speed | 45ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) | |