Cypress Semiconductor CY62256NL-70SNXCT
CY62256NL-70SNXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY62256NL-70SNXCT
Brief Description
IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOIC
Datasheet Download
CY62256NL-70SNXCT.pdf
Availability of CY62256NL-70SNXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY62256NL-70SNXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY62256NL-70SNXCT
Internal Part NumberEIS-CY62256NL-70SNXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMoBL®
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY62256NL-70SNXCT
Related LinksCY62256N, CY62256NL-70SNXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY62256NL-70SNXCT Details Description
Related parts for CY62256NL-70SNXCT
CAP CER 39PF 1KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO SGNL SUPERIMPOSER 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 500KSPS 10-MSOP datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABINET TOP AIR SEALING FITTING datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf