Cypress Semiconductor CY62256NLL-55ZXAT
CY62256NLL-55ZXAT picture photo
Mfg. Part Number
CY62256NLL-55ZXAT
Brief Description
IC SRAM 256KBIT 55NS 28TSOP
Datasheet Download
CY62256NLL-55ZXAT.pdf
Availability of CY62256NLL-55ZXAT
QUANTITY
CY62256NLL-55ZXAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY62256NLL-55ZXAT
Internal Part NumberEIS-CY62256NLL-55ZXAT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Qualification Carrier Tape Supplier 02/Jun/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
Standard Package1,500
SeriesMoBL®
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Supplier Device Package28-TSOP I
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY62256NLL-55ZXAT
Related LinksCY62256N, CY62256NLL-55ZXAT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY62256NLL-55ZXAT Details Description
Related parts for CY62256NLL-55ZXAT
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HIGH VOLTAGE SERIES FUSE datasheet.pdf
FUSE 280A 690V BRITISH datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1.4A 560 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf