Cypress Semiconductor CY7C0241-15AXCT
CY7C0241-15AXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C0241-15AXCT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72KBIT 15NS 100TQFP
Datasheet Download
CY7C0241-15AXCT.pdf
Availability of CY7C0241-15AXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C0241-15AXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C0241-15AXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C0241-15AXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size72K (4K x 18)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C0241-15AXCT
Related LinksCY7C024, CY7C0241-15AXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C0241-15AXCT Details Description
Related parts for CY7C0241-15AXCT
CONN FFC TOP 33POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM RECESSED BLUE datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
RES 576K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf