Cypress Semiconductor CY7C0831AV-167AXC
CY7C0831AV-167AXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C0831AV-167AXC
Brief Description
IC SRAM 2MBIT 167MHZ 120TQFP
Datasheet Download
CY7C0831AV-167AXC.pdf
Availability of CY7C0831AV-167AXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C0831AV-167AXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C0831AV-167AXC
Internal Part NumberEIS-CY7C0831AV-167AXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size2M (128K x 18)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case120-LQFP
Supplier Device Package120-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C0831AV-167AXC
Related LinksCY7C0831, CY7C0831AV-167AXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C0831AV-167AXC Details Description
Related parts for CY7C0831AV-167AXC
CONN HEADER MICROSHUNT 20POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC SAMPLE RATE CONVERTER 20QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
LENS WIDE FROSTED BASE MODULE datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf
17P MTA100 CONN ASSY 24AWG NAT datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.5% 1W MELF datasheet.pdf