Cypress Semiconductor CY7C09199V-12AXC
CY7C09199V-12AXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C09199V-12AXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
Datasheet Download
CY7C09199V-12AXC.pdf
Availability of CY7C09199V-12AXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C09199V-12AXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C09199V-12AXC
Internal Part NumberEIS-CY7C09199V-12AXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size1.152M (128K x 9)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C09199V-12AXC
Related LinksCY7C0919, CY7C09199V-12AXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C09199V-12AXC Details Description
Related parts for CY7C09199V-12AXC
CONN HEADER VH SIDE 4POS 3.96MM datasheet.pdf
IC DUAL PERIPHERAL DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
TYPE 4D POWER CRIMP HEAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 110V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC datasheet.pdf
CTV 11C 11#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf