Cypress Semiconductor CY7C1012DV33-10BGXIT
CY7C1012DV33-10BGXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1012DV33-10BGXIT
Brief Description
IC SRAM 12MBIT 10NS 119BGA
Datasheet Download
CY7C1012DV33-10BGXIT.pdf
Availability of CY7C1012DV33-10BGXIT
QUANTITY
CY7C1012DV33-10BGXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1012DV33-10BGXIT
Internal Part NumberEIS-CY7C1012DV33-10BGXIT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Qualification Carrier Tape Supplier 02/Jun/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size12M (512K x 24)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1012DV33-10BGXIT
Related LinksCY7C1012DV, CY7C1012DV33-10BGXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1012DV33-10BGXIT Details Description
Related parts for CY7C1012DV33-10BGXIT
CONN RCPT 5POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SO datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CONN FEMALE 60POS GOLD SLDR EYE datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 240V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 16MM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.75A 120 MOHM datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W CM datasheet.pdf