Cypress Semiconductor CY7C1019DV33-10VXI
CY7C1019DV33-10VXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1019DV33-10VXI
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 10NS 32SOJ
Datasheet Download
CY7C1019DV33-10VXI.pdf
Availability of CY7C1019DV33-10VXI
QUANTITY
CY7C1019DV33-10VXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1019DV33-10VXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1019DV33-10VXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Palladium Wire Update 16/Dec/2014
PCN Assembly/OriginQualification Test/Finish Site 15/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package345
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (128K x 8)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-BSOJ (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package32-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1019DV33-10VXI
Related LinksCY7C1019D, CY7C1019DV33-10VXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1019DV33-10VXI Details Description
Related parts for CY7C1019DV33-10VXI
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC .59-5.1V 3A 4.5-13.8V datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
SOCKET WRENCH QUICKON 15MM datasheet.pdf
IC LINE DRIVER QUAD CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
TL8012-S1, 110VAC, PTR, 3NC+2NO datasheet.pdf
CIR 10C 10#16 PIN RECP WALL datasheet.pdf
SLIDE BLOCK datasheet.pdf
JT 37C 37#22 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT PLUG datasheet.pdf
6800UF 40V 25X50MM 105C 5000H datasheet.pdf