Cypress Semiconductor CY7C1041CV33-10BAJXET
CY7C1041CV33-10BAJXET picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1041CV33-10BAJXET
Brief Description
IC SRAM 2MBIT 10NS
Datasheet Download
CY7C1041CV33-10BAJXET.pdf
Availability of CY7C1041CV33-10BAJXET
QUANTITY
CY7C1041CV33-10BAJXET Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1041CV33-10BAJXET
Internal Part NumberEIS-CY7C1041CV33-10BAJXET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Qualification Carrier Tape Supplier 02/Jun/2014
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (256K x 16)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case48-TFBGA
Supplier Device Package48-BGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1041CV33-10BAJXET
Related LinksCY7C1041CV, CY7C1041CV33-10BAJXET Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1041CV33-10BAJXET Details Description
Related parts for CY7C1041CV33-10BAJXET
IDC CABLE - CKC14G/AE14G/CKC14G datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 15UF 16V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED GREEN 1206 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 500MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 16.48 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf