Cypress Semiconductor CY7C1041DV33-10BVXIT
CY7C1041DV33-10BVXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1041DV33-10BVXIT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4MBIT 10NS 48VFBGA
Datasheet Download
CY7C1041DV33-10BVXIT.pdf
Availability of CY7C1041DV33-10BVXIT
QUANTITY
CY7C1041DV33-10BVXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1041DV33-10BVXIT
Internal Part NumberEIS-CY7C1041DV33-10BVXIT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Qualification Carrier Tape Supplier 02/Jun/2014
Assembly Site Addition 15/Jun/2015
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (256K x 16)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFBGA
Supplier Device Package48-VFBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1041DV33-10BVXIT
Related LinksCY7C1041DV, CY7C1041DV33-10BVXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1041DV33-10BVXIT Details Description
Related parts for CY7C1041DV33-10BVXIT
RES 220 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 410MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED EMITTER RGBW FROST DOME SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 15F 7.0V SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F SLVR datasheet.pdf