Cypress Semiconductor CY7C1061G30-10ZSXI
CY7C1061G30-10ZSXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1061G30-10ZSXI
Brief Description
IC SRAM 16MBIT 10NS
Datasheet Download
CY7C1061G30-10ZSXI.pdf
Availability of CY7C1061G30-10ZSXI
QUANTITY
CY7C1061G30-10ZSXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1061G30-10ZSXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1061G30-10ZSXI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16M (1M x 16)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1061G30-10ZSXI
Related LinksCY7C1061G, CY7C1061G30-10ZSXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1061G30-10ZSXI Details Description
Related parts for CY7C1061G30-10ZSXI
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 800MA 420 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS PROG 24-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX CAN 2MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IC HEADPHONE NOISE-CANCEL 24-QFN datasheet.pdf
D SUB FE CRIMP 09 POLE datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PMU PROGR MULTIFUNCTION 40LLP datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf