Cypress Semiconductor CY7C1061GN30-10BVXI
CY7C1061GN30-10BVXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1061GN30-10BVXI
Brief Description
IC SRAM 16MBIT 10NS 48VFBGA
Datasheet Download
CY7C1061GN30-10BVXI.pdf
Availability of CY7C1061GN30-10BVXI
QUANTITY
CY7C1061GN30-10BVXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1061GN30-10BVXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1061GN30-10BVXI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16M (1M x 16)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFBGA
Supplier Device Package48-VFBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1061GN30-10BVXI
Related LinksCY7C1061G, CY7C1061GN30-10BVXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1061GN30-10BVXI Details Description
Related parts for CY7C1061GN30-10BVXI
CONN FFC TOP 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf