Cypress Semiconductor CY7C1069G-10ZSXI
CY7C1069G-10ZSXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1069G-10ZSXI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 16MBIT 10NS
Datasheet Download
CY7C1069G-10ZSXI.pdf
Availability of CY7C1069G-10ZSXI
QUANTITY
CY7C1069G-10ZSXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1069G-10ZSXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1069G-10ZSXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16M (2M x 8)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1069G-10ZSXI
Related LinksCY7C1069, CY7C1069G-10ZSXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1069G-10ZSXI Details Description
Related parts for CY7C1069G-10ZSXI
IC HALL EFFECT SENSOR SSO-3 datasheet.pdf
2MMHM HDR ASY,12R SEL/LD 72P L datasheet.pdf
TRANS RF NPN 45GHZ 4.7V TSFP4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
NOSG STR SNB USFT PSA CT datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
KIT DEV CDMA 1XRTT VERIZON datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
TIP WELLER LHTF 9.3 datasheet.pdf
190UF 450V 35X79 85C ST datasheet.pdf