Cypress Semiconductor CY7C1148KV18-400BZC
CY7C1148KV18-400BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1148KV18-400BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1148KV18-400BZC.pdf
Availability of CY7C1148KV18-400BZC
QUANTITY
CY7C1148KV18-400BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1148KV18-400BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1148KV18-400BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size18M (1M x 18)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1148KV18-400BZC
Related LinksCY7C1148K, CY7C1148KV18-400BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1148KV18-400BZC Details Description
Related parts for CY7C1148KV18-400BZC
CONN PCB BLZF SLZ FZE 8POS BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M3 datasheet.pdf
CONN PLUG 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
DESOLDERWICK 0.1IN 500FT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
26500 15C 15#20 S BY PLUG WC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 200PF 100V 5% RADIAL datasheet.pdf