Cypress Semiconductor CY7C1148KV18-400BZXC
CY7C1148KV18-400BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1148KV18-400BZXC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1148KV18-400BZXC.pdf
Availability of CY7C1148KV18-400BZXC
QUANTITY
CY7C1148KV18-400BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1148KV18-400BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1148KV18-400BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size18M (1M x 18)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1148KV18-400BZXC
Related LinksCY7C1148KV, CY7C1148KV18-400BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1148KV18-400BZXC Details Description
Related parts for CY7C1148KV18-400BZXC
KIT TVS DESIGN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A DPAK datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 20-24AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC SENSR HALL EFFECT 3.3V SOT23W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 1.2A IPAK datasheet.pdf