Cypress Semiconductor CY7C1150KV18-450BZC
CY7C1150KV18-450BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1150KV18-450BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1150KV18-450BZC.pdf
Availability of CY7C1150KV18-450BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1150KV18-450BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1150KV18-450BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1150KV18-450BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size18M (512K x 36)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1150KV18-450BZC
Related LinksCY7C1150K, CY7C1150KV18-450BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1150KV18-450BZC Details Description
Related parts for CY7C1150KV18-450BZC
FERRITE BEAD 1000 OHM .3A 0603 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
OSC VCXO 153.60MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC AUDIO PROCESSOR CAR 28-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 3A SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf