Cypress Semiconductor CY7C11651KV18-400BZC
CY7C11651KV18-400BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C11651KV18-400BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C11651KV18-400BZC.pdf
Availability of CY7C11651KV18-400BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C11651KV18-400BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C11651KV18-400BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C11651KV18-400BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size18M (512K x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C11651KV18-400BZC
Related LinksCY7C11651K, CY7C11651KV18-400BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C11651KV18-400BZC Details Description
Related parts for CY7C11651KV18-400BZC
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU PP 3.08V SOT23 datasheet.pdf
IC NETWORKING CLK SOURCE 20-SSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 257TAPS 8-MSOP datasheet.pdf
XFRM T1/E1/CEPT/ISDN-PRI 1:2/2.4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf
MICRO 15C P /33 10CR 36" datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf