Cypress Semiconductor CY7C1165KV18-400BZXC
CY7C1165KV18-400BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1165KV18-400BZXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1165KV18-400BZXC.pdf
Availability of CY7C1165KV18-400BZXC
QUANTITY
CY7C1165KV18-400BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1165KV18-400BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1165KV18-400BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size18M (512K x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1165KV18-400BZXC
Related LinksCY7C1165KV, CY7C1165KV18-400BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1165KV18-400BZXC Details Description
Related parts for CY7C1165KV18-400BZXC
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 10% 600VDC RAD datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
POWER CABLE W/BRAKE 20M datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf