Cypress Semiconductor CY7C1165KV18-550BZXC
CY7C1165KV18-550BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1165KV18-550BZXC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1165KV18-550BZXC.pdf
Availability of CY7C1165KV18-550BZXC
QUANTITY
CY7C1165KV18-550BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1165KV18-550BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1165KV18-550BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size18M (512K x 36)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1165KV18-550BZXC
Related LinksCY7C1165KV, CY7C1165KV18-550BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1165KV18-550BZXC Details Description
Related parts for CY7C1165KV18-550BZXC
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
MCR PASSIVE ISOLATOR datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UMAX datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 400POS GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 168 I/O 240QFP datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
IC SWITCH USB HI SIDE 2CH 8SOJP datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf