Cypress Semiconductor CY7C1170KV18-400BZXC
CY7C1170KV18-400BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1170KV18-400BZXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1170KV18-400BZXC.pdf
Availability of CY7C1170KV18-400BZXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1170KV18-400BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1170KV18-400BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1170KV18-400BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size18M (512K x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1170KV18-400BZXC
Related LinksCY7C1170KV, CY7C1170KV18-400BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1170KV18-400BZXC Details Description
Related parts for CY7C1170KV18-400BZXC
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
TRIAC 400V 8A TO220AB datasheet.pdf
POZ 24/24 VDC 2.5A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
COLLET FGG.00. - 3.5MM DIA datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
I/O MODULE FOR FP0 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf