Cypress Semiconductor CY7C1170KV18-550BZC
CY7C1170KV18-550BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1170KV18-550BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1170KV18-550BZC.pdf
Availability of CY7C1170KV18-550BZC
QUANTITY
CY7C1170KV18-550BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1170KV18-550BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1170KV18-550BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size18M (512K x 36)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1170KV18-550BZC
Related LinksCY7C1170K, CY7C1170KV18-550BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1170KV18-550BZC Details Description
Related parts for CY7C1170KV18-550BZC
IC OTP 1MBIT 45NS 32PLCC datasheet.pdf
HANDLE INSTR RND .250"DIA ALUM datasheet.pdf
Crystal 60.0020kHz 20ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BUMPER HEXAGONAL 0.65" HEX BLK datasheet.pdf