Cypress Semiconductor CY7C12701KV18-400BZXC
CY7C12701KV18-400BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C12701KV18-400BZXC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C12701KV18-400BZXC.pdf
Availability of CY7C12701KV18-400BZXC
QUANTITY
CY7C12701KV18-400BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C12701KV18-400BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C12701KV18-400BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C12701KV18-400BZXC
Related LinksCY7C12701K, CY7C12701KV18-400BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C12701KV18-400BZXC Details Description
Related parts for CY7C12701KV18-400BZXC
CONN DIN RECEPT 120POS R/A PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8B 20TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf