Cypress Semiconductor CY7C1270KV18-400BZC
CY7C1270KV18-400BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1270KV18-400BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1270KV18-400BZC.pdf
Availability of CY7C1270KV18-400BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1270KV18-400BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1270KV18-400BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1270KV18-400BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size36M (1M x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1270KV18-400BZC
Related LinksCY7C1270K, CY7C1270KV18-400BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1270KV18-400BZC Details Description
Related parts for CY7C1270KV18-400BZC
TRIMMER 200 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 5W 4850 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 5A 24V datasheet.pdf
SWITCH SNAP 5A SPDT .187 QC datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf