Cypress Semiconductor CY7C1270KV18-550BZC
CY7C1270KV18-550BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1270KV18-550BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1270KV18-550BZC.pdf
Availability of CY7C1270KV18-550BZC
QUANTITY
CY7C1270KV18-550BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1270KV18-550BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1270KV18-550BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size36M (1M x 36)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1270KV18-550BZC
Related LinksCY7C1270K, CY7C1270KV18-550BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1270KV18-550BZC Details Description
Related parts for CY7C1270KV18-550BZC
RES SMD 487 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HORIZ LONG PARTN 12 X 18-5/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC H/W MONITOR 56SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 10.6A 13.3 MOHM datasheet.pdf