Cypress Semiconductor CY7C1270V18-375BZC
CY7C1270V18-375BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1270V18-375BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 375MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1270V18-375BZC.pdf
Availability of CY7C1270V18-375BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1270V18-375BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1270V18-375BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1270V18-375BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 09/Oct/2009
Standard Package105
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed375MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1270V18-375BZC
Related LinksCY7C1270V, CY7C1270V18-375BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1270V18-375BZC Details Description
Related parts for CY7C1270V18-375BZC
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 72VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SIDACTOR BI 275V 250A TO-92 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 100NS 34PCM datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V datasheet.pdf
MICRO 51C S 24" YEL NI datasheet.pdf
PAD, PRESSURE datasheet.pdf
SENSOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf