Cypress Semiconductor CY7C1297S-133AXC
CY7C1297S-133AXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1297S-133AXC
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1297S-133AXC.pdf
Availability of CY7C1297S-133AXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1297S-133AXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1297S-133AXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1297S-133AXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Nov/2010
Standard Package1
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size1M (64K x 18)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1297S-133AXC
Related LinksCY7C1297, CY7C1297S-133AXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1297S-133AXC Details Description
Related parts for CY7C1297S-133AXC
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED L3 50/CD datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DISPLAY PROGR 4CHAR .20" GREEN datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 51UH .3A datasheet.pdf