Cypress Semiconductor CY7C1308SV25C-167BZXC
CY7C1308SV25C-167BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1308SV25C-167BZXC
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1308SV25C-167BZXC.pdf
Availability of CY7C1308SV25C-167BZXC
QUANTITY
CY7C1308SV25C-167BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1308SV25C-167BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1308SV25C-167BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR
Memory Size9M (256K x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.4 V ~ 2.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1308SV25C-167BZXC
Related LinksCY7C1308SV, CY7C1308SV25C-167BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1308SV25C-167BZXC Details Description
Related parts for CY7C1308SV25C-167BZXC
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .156 30POS AU datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 100W 100V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .254M 23POS datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf