Cypress Semiconductor CY7C1311SV18-250BZC
CY7C1311SV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1311SV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1311SV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1311SV18-250BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1311SV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1311SV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1311SV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (2M x 8)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1311SV18-250BZC
Related LinksCY7C1311S, CY7C1311SV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1311SV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1311SV18-250BZC
FIXED IND 1MH 150MA 3.4 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 20.2A 7 MOHM TH datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
POT 2K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
BOARD EVAL LTM4615 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 2.1A TO277A datasheet.pdf