Cypress Semiconductor CY7C1312BV18-200BZI
CY7C1312BV18-200BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1312BV18-200BZI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1312BV18-200BZI.pdf
Availability of CY7C1312BV18-200BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1312BV18-200BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1312BV18-200BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1312BV18-200BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1312BV18-200BZI
Related LinksCY7C1312B, CY7C1312BV18-200BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1312BV18-200BZI Details Description
Related parts for CY7C1312BV18-200BZI
POLYSWITCH RUE SERIES 9.00A datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR50S/AE50M/CPC50S datasheet.pdf
CONN H4 MALE HALF 12AWG/4MM2 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 5A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
ALARM ANNUNCIATOR datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 11VC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
1.2 A, 20 V, 700 kHz/1.4 MHz, Nonsynchronous Step-Down Regulator IC datasheet.pdf