Cypress Semiconductor CY7C1312KV18-250BZI
CY7C1312KV18-250BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1312KV18-250BZI
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1312KV18-250BZI.pdf
Availability of CY7C1312KV18-250BZI
QUANTITY
CY7C1312KV18-250BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1312KV18-250BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1312KV18-250BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1312KV18-250BZI
Related LinksCY7C1312K, CY7C1312KV18-250BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1312KV18-250BZI Details Description
Related parts for CY7C1312KV18-250BZI
RES SMD 12.1 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 10POS IDC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A D2PAK datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
NETWORK SWITCH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf